0548-054488  Call Teishinkan
Message us  Message Teishinkan

שאלות ותשובות

הגנה עצמית שימושיתמהי הגנה עצמית?
הגנה עצמית היא היכולת לתת מענה מהיר ויעיל למצבים מסוכנים. הגנה עצמית מתחילה במודעות עצמית ומודעות לסביבה. בדפוסים התנהגותיים ובמודעות לתרחישים המובילים לקונפליקט אלים. בידנו למנוע את רוב המקרים המסתיימים באסון.

מהו קורס הגנה עצמית שימושית?
הגנה עצמית שימושית וקרב פנים אל פנים מהווים התמחות בפני עצמה. הצרכים והמטרות, הסביבה, המבנה הפסיולוגי, המצב הרגשי והמנטאלי משתנים בין קבוצת היעד השונות וכן מאדם לאדם.
רכישת ידע טכני אינה מספיקה ויש צורך באימון וברכישת נסיון על מנת להביא את היכולת התיאורטית לרמה המעשית.
הקורס נבנה לפי מסגרות מסויימות: נוער ובוגרים, נשים וגברים, בודדים וקבוצות ומותאם לכל אחת ולכל אחד לפי הצרכים, המטרות והיכולות.
חשוב להבין שתחושת הבטחון העצמי צריכה לבוא מתוך יכולת אמיתית לתת מענה למצב ריאלי.

כמה זמן נמשך הקורס?
משך הקורס כמו גם הגישה והחומר המועבר משתנים מאדם לאדם ומקבוצה לקבוצה ע"פ הדרישות. מסגרת אישית בסיסית עשוייה להכיל 5-10 מפגשים בני 45ד' עד שעה כל אחד. מסגרת קבוצתית מאורגנת תלוייה מאד בקהל היעד ומטרות הקורס, ע"פ צרכים, מטרות ומגבלות הקבוצה. למשל קורס קצר לקבוצת עובדי הייטק או קורס קצר לקבוצת נשים במפעל כלשהו שונה במטרותיו ובאופיו לחלוטין מקורס פקחים או קורס מאבטחים. הקורסים יכולים להכיל שתי פגישות ארוכות בנות כשעתיים במקרה הראשון לעומת קורס בן 15 - 10 פגישות בנות שעה ומחצה כל אחת וכן מפגשי רענון.

למי מתאים קורס הגנה עצמית?
הקורס מתאים לכל אחת ולכל אחד מאתנו, נערות ונערים, נשים וגברים, קבוצות עובדים ממגזרים שונים ובעלי מקצועות כאלו ואחרים, בודדים וקבוצות.

לאיזה חוג או פעילות כדאי לשלוח ילד או ילדה מתחת לגיל 5 על מנת לפתח כישורי הגנה עצמית?
בקבוצות הילדים קיימים לעיתים הבדלים משמעותיים בין יכולות הילדים האינדיבידואליות כמו גם בין קבוצות הגילאים השונים: יכולת ריכוז, שיווי משקל, פסיולוגיה וכוח פיסי, קואורדינציה ותנועה במרחב. אני נוהג לקבל ילדים החל מגיל 5-6 כאשר יש יוצאים מן הכלל. כמו כן העדפתי היא לעבוד עם הילדים על שיווי משקל, יציבה נכונה ולפתח הרגלי תנועה נכונים, קואורדינציה, יכולת ריכוז ומשמעת עצמית. הפעילות מותאמת לקבוצות הגילאים. פועל יוצא מן הפעילות הוא בטחון עצמי ויכולת הגנה עצמית כנגד אלימות בסביבת הילדים. מעבר לכך אוכל להעיד שבאחוזים גבוהים הפעילות מחזקת את הילד מבחינה חברתית ותורמת להעלאת רמת הציונים בביה"ס. יש סוגי תרגילים אשר אינם טובים לילדים כדוגמת תרגילי כוח וסיבולת מסויימים ולעומתם קיימים תרגילים אחרים מאותה קטגוריה המומלצים לילדים. חשוב מאד שהמורה יהיה מקצועי, בעל ידע, נסיון וגישה לילדים.

האם קורס קצר בהגנה עצמית יתן תשובה הולמת כנגד אלימות?
כן. יחד עם זאת אסייג את דברי בכך שהקורס צריך להיות בנוי כך בהתאמה לאינדיבידואל או לקבוצה (למשל, נשים וגברים, נוער ובוגרים) וכן משך הקורס ומספר הפגישות.

אני נערה / אשה עדינה שמעולם לא חוותה אלימות אך חוששת מכך ומעוניית ללמוד להגן על עצמה, האם הקורס מתאים לי?
כן חד-משמעי. כל אדם זכאי לשקט נפשי ובטחון עצמי וכל אחת יכולה ולדעתי צריכה להיות מסוגלת להגן על עצמה. הקורס מקנה ידע טכני, תרגול, חיזוק, אסרטיביות והכנה מנטאלית ומותאם לכל אחת באופן אישי. הקורס כולל גם פיתוח מודעות וזיהוי מצבים מסוכנים וכללי התנהגות מתאימים. כל אלו יחזקו את בטחונך העצמי ויקנו לך יכולת אמיתית להגן על עצמך בתנאי מציאות.

האם קורס הגנה עצמית מתאים גם לגברים?
כן. הקורס מתאים לכל אדם באשר הוא ומותאם לכל אחת ואחד לפי הצרכים האישיים כגון, סביבה (בית, עבודה וכיו'ב), גיל, מין, מבנה פסיולוגי ומנטאלי ואפילו קצב לימוד.

אני נהג מונית וצריך כלים להתמודדות מול אוכלוסיה בעייתית, האם הקורס מתאים לי?
כן. במסגרת הקורסים למקצועות יעודיים קיים קורס המותאם לנהגים ברכב ציבורי כגון מוניות ואוטובוסים. הקורס כולל ידע ואימון כללי בהגנה עצמית וכן מושם דגש על סביבת העבודה.

אני מאבטח ומרגיש כי חסרים לי כלים להתמודדות אל מול האוכלוסיה עימה אני עובד, האם הקורס מתאים לי?
כן. יש מסגרת לימוד ותרגול למאבטחים (ויש סוגי אבטחה שונים). למשל נלמד ומתורגל חומר לסיטואציה של השתלטות על תוקף ללאט גרימת נזק משמעותי. הקורס מתוכנן ומועבר בהתאם לצרכים ולמטרות.

עברתי חוויה אלימה ואני רוצה ללמוד להגן על עצמי, מה עלי לעשות?
ראשית אנו נשב יחדיו ונבנה מסגרת מתאימה הן מבחינה רגשית-מנטאלית והן מבחינה פיסית. נלמד את יכולותיך ונתאים קורס שבסופו תצאי אסרטיבית, מחוזקת רגשית וחשוב מכל, בעלת בטחון עצמי המבוסס על יכולותיך להגן על עצמך במצב אמיתי.

אני לפני צבא ומעוניין ללמוד הגנה עצמית. מה כדאי ללמוד?
כדאי ללמוד קורס הגנה עצמית בסיסי עם התאמה אישית לפי הצרכים. הקורס מקנה כלים שימושיים בתנאי אמת ומעלה בטחון עצמי ואסרטיביות.

האם קורס הגנה עצמית מקנה כושר גופני?
בקורס הגנה עצמית טמונות אמנם סגולות מרכיבי הכושר הגופני אולם בדרך כלל מטרת הקורס היא לתת מענה מהיר ויעיל למצב מסוכן. לרוב המעוניינים ללמוד הגנה עצמית אינם מיומנים ומעוניינים בקורס אפקטיבי קצר טווח שלאחריו ימשיכו בעיסוקיהם. לאלה המעוניינים בפעילות ארוכת טווח, מורכבת יותר המקנה גם כושר גופני אני ממליץ לפנות לאמנות לחימה לאחר קורס ההגנה העצמית.

מה ההבדל בין אמנות לחימה לבין הגנה עצמית?
מטרת ההגנה העצמית היא היכולת לתת מענה מהיר ויעיל למצבים מסוכנים. הקורס בדרך כלל קצר טווח ובנוי ממספר פגישות מוגדר. הקורס מיועד לאדם המעוניין/מעוניינת לרכוש כלים מעשיים להגן על עצמם ללא צורך להעמיק ולהמשיך באימונים כשגרת חיים ארוכת טווח. לעומת זאת אמנות לחימה היא דרך חיים ומעבר להגנה עצמית היא מכילה עומק ורוחב יריעה, היסטוריה ומסורת, אתיקה, פילוסופיה, מגוון טכני עשיר ועוד ועוד.

אני רוצה ללמוד קראטה אך אין לי כל רקע באמנות לחימה כלשהי. האם מסגרת האימונים מתאימה לי?
כן, בהחלט. ניתן להתחיל ללמוד קראטה בכל גיל. נכנסים לכושר גופני בהדרגה והפעילות עצמה מעניינית, מאתגרת ומהנה. קצב ההתקדמות האישי של כל אחד מאתנו שונה. קיימות פעילויות ברמות שונות המתאימות למתחילים ולמתקדמים.

האם קראטה מתאים להגנה עצמית?
בהחלט כן. שורשי הקראטה והתפתחותו נעוצים בלחימה ללא כלי נשק ובהגנה עצמית. בקראטה רפרטואר טכניקות עשיר להגנה עצמית שיכול להתאים לאנשים שונים בסביבות שונות. למעשה הקראטה הוא אחד הכלים היעילים ביותר להגנה עצמית אם המורה מכוון לגישה פרקטית ובתנאי כמובן שנתמיד באימונים.