קראטה אוקינאווי
המרכז לאמנויות לחימה אוקינאוויות
טאי שין קאן TEISHINKAN 体心館

TEISHINKAN TEISHINKAN TEISHINKAN TEISHINKAN TEISHINKAN TEISHINKAN

טאי שין קאן 体心館 המרכז לאמנויות לחימה אוקינאוויות: קראטה, קובודו, לחימה בידיים ריקות והגנה עצמית.
עוד במרכז תרגול בריאותי ייחודי מן המזרח הרחוק ויחידת מחקר אמנויות לחימה אוקינאוויות. המקום משמש גם כמרכז תרבות אוקינאווה.
מקים המרכז הוא קיושי איציק כהן, דאן 7 בקראטה, דאן 5 שיהאן בקובודו ומומחה להגנה עצמית. עוסק באמנויות לחימה מאמצע שנות ה-70 וחוקר קראטה בעל מוניטין בי"ל, נציגו הרשמי והבלעדי של ארגון קיודוקאן קראטה 究道館小林流空手道 שבראשו סוקה היגה מינורו, ונציגו הרשמי של ארגון ריוקיו קובודו שימבוקאן 琉球古武道信武館 שבראשו סוקה אקמינה הירושי.

הפעילויות העיקריות במרכז טאי שין קאן הןמידע על הפעילויות:
קראטה לילדים בקבוצות מגיל 5 ומעלה

Karate Kid
Karate Kid
קבוצות הילדים מותאמות לפי גילאים ויכולות הילדים. הדגש הוא על הקניית הרגלי יציבה ותנועה נכונים, חיזוק הגוף כגון חגורת כתפיים, דימוי עצמי ובטחון. שיפור קשב וריכוז. מיומנויות חברתיות, הקניית אחריות וערכים. הקראטה משלב גוף ונפש והממד החינוכי הינו חלק בלתי נפרד מן הפעילות. הילד לומד לתפקד לבד ובשיתוף פעולה, להיות אחראי למעשיו, ליזום, לפעול ולא להיגרר, להיות סבלני, להתמיד ולהתמקד. כך יהיו לו כלים טובים יותר להצליח במסגרות מגוונות ולפעול שלא מתוך לחץ, אלא מתוך מוטיבציה גבוהה, בטחון והנאה.
לדף קראטה הילדים


קראטה לנוער
Karate
האימונים בעצימות גבוהה בדגש על כושר גופני וסבולת, חיזוק הגוף וחיזוק מנטאלי (תרגול "טאנרן"), דיוק ועוצמה. קראטה אתלטי אתגרי. לימוד ותרגול המשמעות הקרבית של קאטה לצד מיומנות גבוהות בלחימה פנים אל פנים והגנה עצמית אפקטיבית.


קראטה בוגרים
Karate
קראטה אוקינאווי קלאסי. שילוב קיהון (בסיס), קאטה (תבנית תנועה), גמישות וכושר גופני, הפקת עוצמה, עקרונות הלחימה, כמובן הגנה עצמית. בקבוצה זו לומדים ומתרגלים לעומק את הקראטה האוקינאווי על מורכבותו וגווניו.
למידע נוסף על קיודוקאן קראטה


ריוקיו קובודו - כלי נשק אוקינאוויים עתיקים
Kobudo
"בו/קון", "סאי", "נונצ'אקו", "טונפה","קאמה" וכלים נוספים.
הלוחמים והמאבטחים המקצועיים שפיתחו את הלחימה בידיים ריקות הם אלו שפיתחו בו-זמנית גם את השימוש בכלי הנשק, ומכאן המשותף גם היסטורית וגם מעשית לקראטה ולקובודו.
ארגון שימבוקאן מהווה קשר ישיר למקורות הקובודו באוקינאווה ומיומנות השימוש בכלי הנשק האוקינאוויים העתיקים נלמדת לעומק באופן מתודי.
למידע נוסף על ריוקיו קובודו ריוקיו קובודו שימבוקאן


קורסים בהגנה עצמית

הגנה עצמית
היכולת לתת מענה מהיר ואפקטיבי בתנאי אמת.
הקורסים בנויים מטכניקות פשוטות ובגישה תכליתית.

הקורסים ניתנים במספר מסגרות בהתאמה לצרכי המתרגלים/ת:
הגנה עצמית לנשים
הגנה עצמית לנוער ובוגרים
הגנה עצמית וקרב פנים אל פנים למקצועות ייעודיים
סדנאות הגנה עצמית לחברות, מוסדות וארגונים

ההכנה להתמודדות בעימות חזיתי היא התמחות בפני עצמה. יש להתחשב, במטרות, בסיטואציות ובסביבת העבודה כמו גם במבנה פיסיולוגי של המתרגל/ת, ובהכנה מנטאלית בהתאמה למתרגלים ולמסגרת הקורס (נוער, גברים, נשים ובעלי מקצועות ייעודיים, מאבטחי מקומות, מאבטחי אישים, עובדים ופועלים בסביבת עבודה עוינת, קבוצות עובדים מגוונות, נהגי רכב ציבורי והרשימה ארוכה). גם במסגרת קבוצתית חשוב לשים לב לפרמטרים הייחודיים לכל אדם ואדם, למשל פיסיולוגיה שונה, סף אגרסיה שונה, קואורדינציה, אסרטיביות, בטחון עצמי, סביבת עבודה ומגורים אישית וכדומה.
רכישת ידע טכני אינה מספקת ויש צורך באימון נכון כדי להביא את המידע התיאורטי לרמה מעשית.
תחושת הבטחון העצמי צריכה לבוא מתוך יכולת אמיתית לתת מענה למצב ריאלי!
למידע נוסף על קורסים להגנה עצמית


קראטה טיפולי - קשב וריכוז
ADHD קשב וריכוז
קראטה טיפולי מהווה מסגרת ייחודית בדגשים על גורמים גופניים, פיסיים ומנטאליים שונים החוברים יחדיו כדי לשפר מצב קיים. הנושאים פרושים על קשת רחבה כגון קשיים במוטוריקה ותנועה, הפרעות קשב וריכוז ADHD, התנהגות חריגה ושליטה עצמית, דימוי ובטחון עצמי נמוכים, קשיים חברתיים שונים.

מדוע דווקא קראטה טיפולי?
הקראטה חובק שני תחומים חשובים: פיסי ומנטלי. תשומת הלב ניתנת לכל תחום בפני עצמו וכן בקשר ביניהם.
הקראטה הטיפולי מתמקד בפיתוח פרמטרים שונים כגון יציבה נכונה, קואורדינציה מסוגים שונים, שיווי משקל ואיכות תנועה על מרכיביה השונים (טווח תנועה, סימטריה ואסימטריה בתנועה, תנועה במרחב, מיקוד תנועה).
ובממד המנטלי הקראטה הטיפולי מדגשי קשב וריכוז, מיקוד, חשיבה וקוגניציה, יצירתיות, בניית מיומנויות חברתיות והתנהגותיות, מפחית חרדות, כעסים והתפרצויות זעם, וכןומעלה את ההערכה העצמית, הבטחון והמוטיבציה. מהווה גורם חשוב ליצירת סביבה יציבה ומסודרת.
הקראטה הטיפולי יוצר אופציות חדשות לתנועה מוטורית ולתגובה רגשית.
הקראטה הטיפולי מציב גבולות ברורים ומספק מסגרת וכלים משמעותיים במיוחד עבור ילדים, נוער ובוגרים אימפולסיביים, היפראקטיביים וכן ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ADHD.
הקראטה הטיפולי מתאים לכל קבוצות הגיל, ילדים, נוער וגם בוגרים.
הפעילות מותאמת באופן אישי ופרטני.
הקראטה הטיפולי שואב את תפישת העולם והמושגים מן הקראטה הקלאסי ומעולם המזרח הרחוק. תפישת עולם מושגית התואמת להפליא את הסביבה הטיפולית. דוגמא לכך: בעולם המערבי נהוג להשתמש במושג "מצוינות" בעוד שבמזרח הרחוק מדברים על "שלמות".
מומלץ לקרוא בהרחבה על קראטה טיפולי/ הפרעות קשב וריכוז ADHD בקישור הבא


תירגול בריאותי ייחודי מן המזרח הרחוק
תירגול בריאותי
סדרות תרגול ייחודיות ומעניינות עם שורשים היסטוריים, אותם תרגלו במקור נזירים טאואיסטיים. בתקופה מאוחרת יותר תורגלו סדרות אלו גם במסגרת אמנויות הלחימה במזרח אסיה. בתקופה המודרנית זלג הידע לכלל האוכלוסייה.
זהו לא סוד שפעילות גופנית נכונה משפרת את הבריאות, מעכבת תהליכי נסיגה פיסיולוגיים ומעלה את יכולותינו הפיסית. פעילות גופנית מעוררת ומרעננת, ומשפרת באופן משמעותי את איכות חיינו.


סדרות התרגול מתמקדות בחיזוק הגוף ושרירי הליבה, יציבה, תנועה, שיווי משקל, קואורדינציה. גמישות פרופריוספציה ורספירציה (נשימה).
אוספי תרגילים אלו זכו לשמות ולכינויים שונים בתקופות שונות ובמקומות שונים כגון באי-שי Baixi 百戲, טאו-יין Taoyin 導引, ניי-דאן Neidan 內丹, ניי-גונג Nei-gong\ kung\ gung 內功, היטורי-גייקו Hitori-Geiko 独稽古.
מידע מעניין נוסף על תרגול ייחודי זה תוכלו למצוא במאמר הבא


מחקר התפתחות הקראטה
Itzik Cohen
המחקר שלנו מתמקד באבולוציה של הקראטה והקובודו באוקינאווה לפני המאה ה -19, כלומר בימי ממלכת ריוקיו, שם נולד והתפתח קראטה. כיווני המחקר העיקריים הם כיצד נראתה ריוקיו הקדומה וכיצד פותחה הלחימה העתיקה באיים.
אנו מנסים להבין את אופי העברת הידע לאורך התקופות, למצוא תשובות לסוגיות ולנושאים דו -משמעיים, לחקור תהליכים, לזהות מגמות, מסלולים חשובים ונקודות מפתח בהן התפתח הקראטה.
עם ידע והבנה מעמיקים של תהליכים אלה, נוכל להבין את האמנות לעומקה ולהמשיך לעסוק בה ולפתח אותה באופן הטוב והמתאים ביותר לקראת העתיד. זהו חלק חשוב בהתפתחות תקינה ומהות ההמשכיות.
עבודת מחקר בת 10 שנים שהוצאה לאור בספר:
Karate Uchina-Di 沖縄手 - Okinawan Karate: An Exploration of its Origins and Evolution
זכתה בתואר המכובד "Writer of the year -2017".
אנו שומרים על קשרים עם חוקרים ברחבי העולם ועבודתנו מצויה גם בספרייה המחוזית של אוקינאווה Okinawa Prefectural Library ובספריית מוזיאון לאמנות של אוקינאווה The Okinawa Prefectural Museum & Art Museum.
על יחידת המחקר שלנו תוכלו לקרוא כאן


מידע אודות תרבות אוקינאווה/יפן
visits Okinawa
בדוג'ו טאי שין קאן תוכלו למצוא עבודות מחקר, ספרות מקצועית ומגאזינים בנושא אמנויות לחימה בכלל וקראטה/קובודו בפרט. עוד יש ספרי הגות וזן בודהיזם, ספרות יפה מ- אוקינאווה ומ- יפן, ספרים בנושא היסטוריה, אמנות, תרבות אוקינאווה ויפן במגוון נושאים.


ביקורים באוקינאווה
visits Okinawa
visits Okinawa
visits Okinawa
מדי שנה אנו מבקרים באוקינאווה ויש אפשרות לחברי טאי שין קאן להגיע לאימונים בהונבו-דוג'ו (המועדון
הראשי באוקינאווה).

המפגש עם קראטה הוא המפגש עם עצמך. הוא אינו מתרחש בריצה מהירה אלא בטיפוס מדרגה אחר מדרגה.
נדרשת סבלנות ועקביות. נחישות והתמדה אשר נבנים דרך תרגול קראטה, מחזקים את גופנו ומעצבים את אופיינו. כל אלו חיוניים לנו בכל תחומי החיים.


דלתותינו פתוחות לכל אדם המגלה עניין באחד או יותר מן הנושאים שתחת קורת גג ביתנו.

Itzik Cohen
איציק כהן
טאי שין קאן
לאתר המרכז